Tipy na výlety - Moravské Budějovice
Inspirujte se tipy na výlety v této samosprávě nebo se podívejte na výlety v jiném městě či obci.
Moravské Budějovice
Malebné městečko, rozprostírající se v mírně zvlněné krajině jihozápadní Moravy na okraji Českomoravské vysočiny, čítá asi 7,2 tisíc obyvatel. Protéká jím říčka Rokytka a je důležitým hospodářským i kulturním střediskem jihozápadní části Moravy.

Pararulová vrása
Vzácný geologický útvar na skalním ostrohu, na němž se vypíná budova
fary. Vznikla za tzv. kodomské horotvorné činnosti, která probíhala
před 600 – 800 miliony let. Útvar se řadí mezi geologické rarity,
v celé České republice není podobná k vidění.

Zámek a muzeum
Barokně klasicistní zámek z 2. poloviny 17. století nechal vystavět hrabě Rudolf Jindřich Schaumburk z radnice a čtyř měšťanských domů. V současnosti spadá zámek a muzeum pod Muzeum Vysočiny Třebíč, které zde vybudovalo expozici zachycující historii města, zaniklá a zanikající řemesla. V části budovy zámku jsou umístěna řemesla městská.
www.muzmb.cz

Masné krámy
Původní masné krámy se v Moravských Budějovicích nacházely na dnešním náměstí Míru. První zmínka je o nich z roku 1522 a sloužily až do roku 1837, kdy byly na nátlak občanů zrušeny. V roce 1839 byl vybudován v Purcnerově ulici nový objekt ve tvaru podkovy se 12 novými obchody.

Farní areál s hradební zdí a baštou
Nachází se západně od chrámu sv. Jiljí. Na jejím barokním štítu je vepsán letopočet 1779. Pamětní deska na objektu připomíná působení spisovatele Václava Kosmáka ve městě. Další části areálu jsou zbytky městského opevnění, které tvoří části hradeb, okrouhlá bašta a městská brána „pod farou“.

Chrám sv. Jiljí a vyhlídková věž
Farní kostel římskokatolické farnosti Moravské Budějovice, jehož vyhlídková věž je dominantou města, byl postaven na dnešní Purcnerově ulici jižně od náměstí Míru při budově zámku. Na vyhlídkový ochoz ve výšce 26 m vede 128 schodů.
Věž je pro veřejnost otevřena do 11.9. každý pátek, sobotu a neděli od 13 do 16 hodin.

Kaple sv. Anny
Původně gotická kaple předměstského špitálu, který vznikl někdy před rokem 1406. Doba výstavby se odhaduje mezi 13. a 15. stoletím. Údajně v této kapli spočinulo na jednu noc i tělo českého krále Přemysla Otakara II., když bylo v roce 1297 vezeno ze Znojma do Prahy. Památkově chráněna je od roku 1958.

Kaple sv. Jana Nepomuckého
Kapli dala postavit roku 1713 Terezie Polyxena. Kaple stála na hřbitově, který byl vybudován v letech 1617 - 1620. Podle přání zůstavitele byl nad vchodem do kaple umístěn rodinný erb hrabat Schaumburků a ve výklenku na štítě soška sv. Jana Nepomuckého.

Kaple sv. Michala
Tento pozdně románský karner vznikl ve 13. století těsně po dostavbě kostela sv. Jiljí. Nachází se v rohu u zdi bývalého pohanského obětiště a hřbitova v areálu vznikající trhové osady.

Dům čp. 60 - Blažkův dům
Na Purcnerově ulici stojí přízemní dům čp. 60, zčásti jednopatrový s jednotící atikou, cimbuřím a s nárožním renesančním arkýřem.
Jádro domu je středověké, pozdější renesanční podobu překryla gotizující úprava z 19. století.

Městské kulturní středisko Beseda - Národní dům
V letech 1892 až 1893 tuto budovu vystavěla vlastním nákladem Vzájemná záložna jako Národní dům. Vzájemná záložna byla prvním finančním ústavem v Moravských Budějovicích. Dnešní Městské kulturní středisko Beseda vzniklo sloučením a přestavbou tří domů.
V přízemí budovy se nachází Turistické informační centrum.
Přehled kulturních akcí na léto:www.besedamb.cz

Turistická známka č. 866 - Moravské Budějovice
